«Якими б благами не володіла людина на землі, вона буде залишатися незадоволеною, якщо не буде користуватися повагою серед людей» – слова ці належать відомому французькому мислителю Блез Паскалю, який жив у XYII столітті. Такою є людина, така її природа! Вона не може успішно існувати без схвалення і підтримки зовні.Це є особливо важливим у період, коли дитина переступає поріг школи. Шкільна система з її максимальними вимогами і мінімальною підтримкою, з її рейтингами і системою оцінювання – даність. Приватне «Сашко» перетворюються на системне «Іванов». Учень оцінюється не за тим, хто він є, а за тим, що він виконує, чи, навпаки, не виконує. Самооцінка дитини піддається неабиякому випробуванню. Діти намагаються зрозуміти, як оцінюють їхні думки і вчинки оточуючі. Дорослі повинні бути дуже уважними, щоб вчасно допомогти дитині зорієнтуватися у соціумі.
Тетяна Дік, експерт у сфері дитячої психології, пропонуємо простий спосіб виявлення самооцінки вашої дитини.
Тетяна Д.: Дивися, це драбинка… Уяви собі, що на її верхніх сходинках знаходяться найкращі діти у світі: найслухняніші, найрозумніші, найсильніші. Їх люблять батьки, у них багато друзів, вчителі не можуть ними нахвалитися. Уявив?На нижніх сходинках ті, хто постійно прогулюють школу, ні в чому не досягають успіху, ображають друзів, не слухаються батьків. Усі інші діти розташовуються на середніх сходинках. Одні вище, другі – нижче. На твій погляд: Де твоє місце зараз на сходинках?
Якщо дитина помістила себе на одній з 3-х нижніх щаблів – це тривожний сигнал. Важливо більше приділити їй уваги, ї виявити справжні причини такого її ставлення до себе. Це якісь невдачі, порівняння себе з іншими, чи брак уваги з боку батьків. Можливо, потрібно негайно переглянути дещо у відносинах з дитиною, або і в сімейному укладі в цілому. Які ваші дії?
По-перше: Не поспішайте переконати дитину, просто запевняючи, що вона є кращою за всіх у світі. Прийміть думку дитини: «Кому це знати, як не тобі». Тим самим насправді надаючи своїй дитині можливість відчути саму себе як цінність.
По-друге: У вас з’явилася чудова нагода похвалити дитину. Адже, поставивши себе на невисоке місце, дитина продемонструвала не тільки низьку самооцінку, але й високу критичність, безумовно, чесність і мужність. Хіба це не гідно похвали?
По-третє: Знайдіть сферу діяльності, де малюк зміг би досягти кращих результатів. Знайдіть для дитини якесь творче хобі. Природна психотерапія – один з найкращих засобів підняти самооцінку – зробити щось своїми руками, пишатися цим, захоплюватися, жити із задоволенням!
Якщо дитина впевнено розмістила себе на одній з 3-х верхніх щаблів?
Перш ніж робити висновки, поставте їй декілька уточнюючих питань:
Чому ти поставила себе на таке високе місце? Чи є серед твоїх однокласників або знайомих хтось кращий за тебе в певних сферах?
Головне прояснити, чи дійсно досягнення дитини надають їй право на високу позицію, чи вона суб’єктивно переконана у власній винятковості.
У першому випадку, якщо дитина здатна критично оцінювати себе і має шанобливе ставлення до інших, немає причин для занепокоєння, навіть якщо заслуги дещо завищені Якщо ж ви бачите у дитини зайву самовпевненість й зарозумілість, потрібно надати їй можливість на власному досвіді переконатися у невідповідності такої високої самооцінки реальному стану речей. Але не так, щоб опустити її до нижчих щаблів, а, навпаки, допомогти їй «законно» посідати верхні.
Поясніть дитині, що кожна людина є унікальним Божим творінням, вона індивідуальна та особлива і заслуговує на повагу та любов. Розуміння цього принесе їй гармонію та радість від спілкування з оточуючими. Святе Письмо закликає: «Любіть один одного братньою любов’ю; випереджайте один одного пошаною».