«Якими б благами не володіла людина на землі, вона буде залишатися незадоволеною, якщо не буде користуватися повагою серед людей» – слова ці належать відомому французькому мислителю Блез Паскалю, який жив у XYII столітті.  Такою є людина, така її природа! Вона не може успішно існувати  без схвалення і підтримки зовні.Це є особливо  важливим  у  період, коли дитина переступає поріг школи. Шкільна система з її максимальними вимогами і мінімальною підтримкою, з її рейтингами і  системою оцінювання  – даність.  Приватне «Сашко» перетворюються на системне «Іванов». Учень оцінюється  не за тим, хто він є,  а за тим, що він виконує,  чи,  навпаки,  не виконує.  Самооцінка дитини піддається неабиякому випробуванню.  Діти намагаються зрозуміти, як оцінюють їхні думки і вчинки оточуючі. Дорослі повинні бути дуже уважними, щоб вчасно допомогти дитині   зорієнтуватися у соціумі.

Тетяна Дік, експерт у сфері дитячої психології, пропонуємо  простий  спосіб виявлення самооцінки вашої дитини.

Тетяна Д.: Дивися, це драбинка… Уяви собі, що на її верхніх сходинках знаходяться найкращі діти у світі: найслухняніші, найрозумніші, найсильніші. Їх люблять батьки, у них багато друзів, вчителі не можуть ними нахвалитися.  Уявив?На нижніх сходинках ті, хто постійно прогулюють школу, ні в чому не досягають успіху, ображають друзів,  не слухаються батьків. Усі інші діти розташовуються на середніх сходинках. Одні вище, другі – нижче. На твій погляд:  Де твоє місце зараз на сходинках?

Якщо дитина помістила себе на одній з 3-х нижніх щаблів – це тривожний сигнал. Важливо більше приділити їй уваги, ї виявити справжні причини такого її ставлення до себе. Це якісь  невдачі,  порівняння себе з  іншими, чи брак уваги з боку батьків. Можливо, потрібно негайно переглянути  дещо у відносинах з дитиною, або  і  в сімейному укладі в цілому. Які ваші дії?
По-перше:  Не поспішайте переконати дитину, просто запевняючи, що вона є кращою за всіх у світі. Прийміть думку дитини:  «Кому це знати, як не тобі». Тим самим  насправді надаючи своїй дитині можливість відчути саму себе як цінність.
По-друге:  У вас з’явилася чудова нагода похвалити дитину. Адже, поставивши себе на невисоке місце, дитина продемонструвала не тільки низьку самооцінку, але й високу критичність, безумовно, чесність і мужність. Хіба це не гідно похвали?
По-третє: Знайдіть сферу діяльності,  де малюк зміг би досягти кращих результатів. Знайдіть для дитини якесь творче хобі. Природна психотерапія  – один з найкращих засобів підняти самооцінку – зробити щось своїми руками, пишатися цим, захоплюватися, жити із задоволенням!

Якщо дитина впевнено розмістила  себе  на одній з 3-х верхніх щаблів?
Перш ніж робити висновки,  поставте  їй  декілька уточнюючих питань:
Чому ти поставила себе на таке високе місце?  Чи є серед твоїх однокласників або знайомих хтось кращий за тебе в певних сферах?
Головне прояснити,  чи дійсно   досягнення дитини надають їй право на високу позицію, чи  вона суб’єктивно переконана у власній винятковості.
У першому випадку,  якщо дитина здатна критично оцінювати себе і має шанобливе ставлення до інших,  немає причин для занепокоєння, навіть якщо заслуги дещо завищені Якщо ж  ви бачите у дитини зайву самовпевненість й зарозумілість, потрібно надати їй можливість на власному досвіді переконатися  у  невідповідності такої високої самооцінки реальному стану речей. Але не так, щоб  опустити  її  до нижчих щаблів, а, навпаки,  допомогти  їй «законно» посідати верхні.

Поясніть дитині, що кожна людина  є  унікальним Божим творінням, вона індивідуальна та особлива і заслуговує на повагу та любов. Розуміння цього принесе їй гармонію та радість від спілкування з оточуючими. Святе Письмо закликає: «Любіть один одного братньою  любов’ю; випереджайте один одного пошаною».