Якось випадково перехожий став свідком надзвичайно цікавого явища. Просто  на  його очах  у коконі метелика утворилася перша маленька щілина, з якої повинно було з’явитися перевтілене  життя. Минуло досить багато часу. Здавалося метелик  витратив усі свої сили, намагаючись вирватися назовні, але усе було марно –  щілина а ні трохи не збільшилася. Тоді чутливий перехожий розрізав кокон й допоміг метелику  опинитися на волі. Тільки очікуваного чуда не сталося – метелик так і не зміг  розправити свої крила і злетіти.  Решту свого життя він провів, волочачи своє тільце по землі. 

Невтямки було перехожому, що метелик сам повинен був докласти зусиль й протиснутись через вузьку щілину кокону. Адже саме в цей момент рідина з його тіла переходить у крила, надаючи йому чудову здатність літати. 

Сьогодні ми говоримо про глобальну проблему сучасної молодої людини, яка маючи унікальні можливості сьогодення, виявляється нездатною до повноцінного наповненого змістом  життя – через незрілість, безвідповідальність та лінивство. Хто в цьому винен і як змінити цю ситуацію? 

Адріан Б.:  Впродовж багатьох років нас дуже багато чому вчили, більш того, наші знання оцінювали безліччю оцінок, ми здавали десятки екзаменів, але нажаль, нас дуже мало вчили і готували до самого життя. І це є загальна проблема, яка обумовлює величезну кількість негараздів у подружньому житті, і зокрема у контексті виховання дітей. 

У житті ми бачимо багато людей відповідальних і безвідповідальних, працьовитих і не працьовитих, цілеспрямованих і тих, яким життя не приносить задоволення. 

Чому молода людина часто не може реалізувати себе у житті? Чому людина знає як чинити  правильно, але цього не робить? Чому більшість людей тягне ковдру на себе? Чому егоїзм процвітає? Сьогодні людина готова на все, аби тільки їй було добре. 

Основні причини – незрілість, безвідповідальність та лінивство. А звідки вони беруться?- Ці недоліки характеру розвиваються в сім’ї, або внаслідок її відсутності. Витоки незрілості, безвідповідальності й лінивства формуються у дитинстві: Дитині не прищеплюють працелюбності.
На дитину не покладають відповідальності.
Дитину не завантажують обов’язками. 

Де немає обов’язків, відповідальності  й працелюбності, там панує хаос.

ФОРМУВАННЯ ЗРІЛОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Однією з найголовніших  ознак зрілої особистості є здатність брати на себе відповідальність за своє життя та вчинки, не перекладаючи на обставини та інших. Як досягти батькам успіху у цій справі? 

А.: Формуючи у дитини з раннього віку відповідальність спочатку за себе й свої речі, пізніше за загальні речі, за інших, виявляючи про них турботу, – батьки закладають добре підґрунтя для її майбутнього. Надаючи відповідальність, завжди треба надавати й необхідні ресурси,  й таким чином у майбутньому мати підстави на очікуваний результат. 

Дуже важливо окреслювати коло відповідальності дитини.  Якщо дитини не знає, що прибирання загальної кімнати входить в її обов’язки, то буде не логічним, повернувшись з роботи,  дорікати їй тим, що у кімнаті безлад.  

Потрібно  пояснювати дитині наслідки невиконання доручень.

Допомагає формувати відповідальність догляд за живими істотами.
Я б рекомендував починати з догляду за рослинами. Показати, як  потрібно це робити й спостерігати за тим, як дитина виконує, не втручаючись.

Важливо у дитинстві і в підлітковому віці надавати дітям  багато різних можливостей. Наприклад,  у спорті, який поєднує у собі і роботу над характером, і розвиток волі, і  здатність досягати результату. Те ж саме – у сфері  музики, мистецтва . Дитина одностайно розвивається як особистість, набуває певного досвіду й навичок, а що вибере у подальшому житті – залежить вже від її бажання й здібностей. 

Безвідповідальна людина не може бути надійною, вона не може повноцінно любити, оскільки в ній самій багато чого не допрацьовано, не доглянуто, не додано, не добачено, тощо. Такі люди втікають від відповідальності, маніпулюють необхідністю пошуку себе, нескінченою потребою розібратися у собі і т.і. Коли є підґрунтя, закладене у дитинстві батьками, то у більш зрілому віці  з’являється бажання до самовираження і самовиховання. Така людина розуміє, що в самостійному житті потрібна самодисципліна, й як наслідок – вона успішно розвивається й  самореалізується.

ПРИЩЕПЛЕННЯ ПРАЦЕЛЮБНОСТІ

Працьовитими чи лінивими, відповідальними чи нерішучими, цілеспрямованими чи аморфними не народжуються –  ними стають з часом – у процесі життя. Проблема в тому, що людей, маючих у своїй сутності ці негативні прояви, стає дедалі більше. Лінощі фахівці називають головною проблемою сучасної молодої людини. Намагаються лікувати посиленням мотивації до життя та досягнень, а можливо у дитинстві цьому поколінню просто не була прищеплена працелюбність.  Як розробити стратегічний підхід у вихованні? Як прищепити дітям працелюбність? 

А.: Вміння батьків наповнювати життя дитини працею, обов’язками та відповідальністю – це стратегічному підході до виховання. Ось що ви можете робити: 

– ставити завдання, що під силу вихованцю й оцінювати його працю;
– складати й дотримуватися розпорядку дня;
– давати завдання й нагороджувати за виконання, тим самим заохочуючи до подальшої праці;
– показувати важливість праці на власному прикладі;
– надихати завершувати кожну почату справу;
– організовувати спільну працю з дітьми;
– показувати наслідки невиконання роботи з власного досвіду, демонструючи приклад здорової критики й самокритики;
– показувати шлях до успіху відомих людей;
– збалансовано прищеплювати любов до читання, інтелектуальної та фізичної праці, формуючи гармонійну особистість;
– ставити завдання, які нелегко виконувати, виконання яких потребують часу й зусиль, поступово підвищуючи планку. 

Вважливо в усьому показувати позитив – позитив у процесі і в наслідках.