Не зважаючи на сучасні тенденції, спрямовані на знецінення ролі сім’ї, подружжя та батьківства, ми зізнаємося,  що, як і раніше, маємо глибоку внутрішню потребу у міцних і надійних стосунках. Й кожен з нас насправді наполегливо шукає їх, та найчастіше – не знаходить, шукаючи не там, де їх можна знайти.  

То ж запрошуємо вас до подорожі! Наша мета  віднайти втрачені, а кимось, можливо, ще й не відкриті принципи побудови  міцних і надійних стосунків у шлюбі. Що лежить в їх основі? У чому полягає сутність справжньої любові?  Як знайти  і не втратити одне одного, палкі почуття, довіру? Де криються підводні рифи й як не розбитися об них вщент? Ці й багато інших питань ми розглядаємо з доктором філософії, експертом у сфері сімейних стосунків Адріаном Буковинським.

Адріан:  Моя офіційна візитка містить лише три відомості: Адріан Буковинський – чоловік Марії –   номер телефону. Це все, й це означає, що моя дружина є  найближчою людиною у моєму житті, моїм другом, порадником, соратником, моєю надійною опорою. Ми живемо разом впродовж 27-ти років, виховуємо двох наших дітей, і моя сім`я для мене є  унікальним мікросвітом, у котрому я люблю й люблять мене.

ХОЧЕМО, АЛЕ НЕ МОЖЕМО 

Лисиця з відомої байки Езопа, так і не спромігшись дістати жадане гроно ароматного винограду, вдалася до заспокійливого виверту: «Все одно він кислий» То ж «виноград кислий» чи ми не спроможні у своїх спробах побудувати щасливе подружжя?   Адже показник розлучень, що протягом останніх десятиліть балансує у межах 50 -65 відсотків, стає серйозним приводом для занепокоєння. 

А: Сучасній українській сім`ї можна дати таку характеристику – це нещаслива,  неповна сім`я, де більшість дітей росте без рідного тата. Статистика  демонструє наявність цієї проблеми у суспільстві. Дійсно, багато людей опиняються у великому розчаруванні від того, що їх союз розпався. У розлученні немає тих, хто з цього виграють.

Кожний розрив стосунків несе у собі наслідки. Це удар по особистості на усіх рівнях: психологічному, моральному, етичному, духовному, фізичному.

Адже сутністю й найважливішою потребою кожної людини є міцні та надійні стосунки.Створюючи сім’ю, вочевидь, кожен сподівається, що буде щасливим у своєму  подружньому життя. Ніхто не планує брутально руйнувати свій союз. 

Чому ж тоді, маючи всередині себе цю беззаперечну потребу – мати надійні гармонійні стосунки у подружжі, більшість виявляються не спроможними до їх створення? 

А: Відповідь лежить в площині НЕГОТОВНОСТІ молодих людей до подружнього життя. Звертаючись до статистики, ми бачимо, яка велика кількість шлюбів розпадається, а серед тієї меншості пар, які залишаються разом, – більшість не є щасливими у своєму подружньому житті, й тим самим не є прикладом для своїх дітей.

Лише 10-12 відсотків подружніх пар в Україні дійсно можна  назвати щасливими. Тому в цілому ситуація є дуже критичною. 

Насправді ми давно переткнули позначку в 55 відсотків , яку фахівці визначать як критичну у формуванні домінуючої позиції у суспільстві. Тому нам усім потрібно докласти чимало зусиль, щоб інша, бажана, реальність повернулася у наші стосунки й доми.

ОСНОВА ШЛЮБУ – ЛЮБОВ

Що є приводом для створення сім’ї? Що лежить в основі її побудови?

 А: Усі геніальні речі є простими – двоє повинні любити одне одного. 

Але насправді сьогодні існує безліч інших підстав для створення шлюбу – наприклад,  вагітність, втеча від самотності, вигідна пропозиція  нарешті… 

А: Якщо у стосунках не має любові, то така пара приречена, це подружжя  жити разом не буде, а якщо й буде, то ніколи не буде щасливим. 

Напевне ці різновиди стосунків доречно й називати по-іншому. Але наша мета полягає в тому, щоб навчитися  будувати відносини, яких усі ми щиро потребуємо й  які можемо отримати у  шлюбі, що ґрунтується на любові. 

У чому полягає сутність справжньої любові?

А: Коли я запитую в студентській аудиторії, чи освідчувався їм вже хтось у любові, більшість дають схвальну відповідь. Я питаю наступне: « А хто у цій ситуації  продовжував розмову приблизно таким чином: «Мені дуже приємно це чути, але мені важливо знати, що ти маєш на увазі?»Я бачу, що лише 10 із ста цікавляться цим питання. Тому, це тільки здається, що це базові, елементарні речі. Більшість українців не знають і не розуміють, що означає любити іншу людину.  

Сутністю любові є бажання і готовність жити усе своє життя задля добра і щастя коханої людини.

Усе інше до любові не має жодного відношення.
Любов по своїй суті є відданою, а коли треба й жертовною. Коли людина має таке розуміння любові, з того дня як вона освідчиться у коханні, вона буде готовою абсолютно свідомо  підтверджувати свої слова рішеннями й вчинками. 

Глибоке розуміння сутності любові надає величезні переваги на старті життя тим, хто відкрив її для себе.  

А: Любов має свої ознаки.
Перша ознака любові– РІШЕННЯ. Я приймаю рішення жити на користь улюбленої людини. Просто не буде. Я маю докласти певних зусиль. Рішення повинні чимось супроводжуватись. 

Друга ознака любові – ВИКОНАННЯ прийнятого рішення. 

Для кращого розуміння – реальна історія.
Один чоловік, який прожив 12 років у подружжі, вперше почув про те, що є сутністю любові, що значить любити по-справжньому. Він поставив собі питання: 

– Чи погоджуюсь я з тим, що почув? – Так.  

– Чи живу я таким чином? – Ні.  

– Чи можу я жити інакше? 

Не знайшовши жодної причини, яка могла б йому завадити, цей  чоловік через 12 років подружнього життя, приймає рішення принаймні спробувати хоча б протягом двох тижнів жити на користь своєї дружини.
І ось ця пара поїхала на давно запланований відпочинок. Чоловік увесь час говорив їй компліменти, ходив на прогулянки набережною, возив до музею на  її прохання, хоча ніколи не був охочим до такого проведення часу, і т.і. Наприкінці відпочинку дружина з тривогою у голосі запитала його:

– Коханий, перед подорожжю ти повинен був забрати з лабораторії результати моїх аналізів. Скажи чесно, я буду жити? 
Вона не могла інакше пояснити поведінку свого чоловіка, як тільки тим, що їй, напевне, встановили діагноз не сумісний з життям. Коли чоловік почув слова дружини, він реально прозрів й відповів: – Кохана, ти не помираєш, це я тільки починаю жити. Це й називається любов в дії. 

Дійсно, справжнє життя починається там, де ми починаємо любити по-справжньому. А це – процес, який починається з осмисленого рішення, щоденно виявляється у діях та характеризується відповідальністю.

ОСНОВА ШЛЮБУ – ДОВІРА

Які ще потреби  лежать в основі міцних і надійних стосунків у шлюбі? 

А: Базовою потребою є почуття довіри між двома людьми

Насправді про довіру у ракурсі стосунків наречених говориться не часто, хоча саме вона є основою усіх соціальних інститутів. То ж довіра – це  істина апріорі,  чи, навпаки, недооцінена сфера в особистих стосунках? 

А: Коли я проводжу навчання для наречених, я ставлю їм питання?: – Який у вас рівень довіри одне до одного? Переважна більшість (95%) наречених вважають, що мають повну довіру. Тоді я пропоную їм одне тестове завдання. Я прошу підняти руки тих, хто ревнують  одне одного. І знову переважна більшість учасників піднімають руки в гору. Але що є сутністю ревності? – НЕдовіра. То ж чому ми видаємо БАЖАНЕ за ДІЙСНІСТЬ? 

Поняття Довіри включає 3 складові: 

Передбачуваність поведінки: Якщо у стосунках двох людей чиясь поведінка є непередбачуваною, й хтось не знає, чого від нього чи від неї очікувати у певній ситуації, тоді така  людина позбавляє іншу людину можливості абсолютно довіряти їй через свою непередбачувану поведінку. Наприклад, у результаті якогось непорозуміння, конфлікту, хтось може розвернутись і піти у невідомому напрямку, не відповідати на дзвінки і т.ін.  

Чи можна змінити непередбачувану поведінку на передбачувану? 

А: Для змін потрібен мотив івін є у кожної людини, тому що цим мотивом є потреба у повній довірі.
Для здійснення змін потрібен ресурс: Чи маю я сили змінюватися? Ресурсом для змін є любов. Якщо я не люблю цю людину, то змінюватися не буду, хоча й маю мотив. Я буду тільки виправдовувати свою поведінку. Але якщо я люблю цю людину, то заради її добра і комфорту я буду змінюватися, і таким чином зроблю свою непередбачувану поведінку передбачуваною.

Надійність людини:
Я завжди питаю наречених, чи є ваша половинка вашим найближчим другом? Для багатьох так і є, але багато є й тих, хто звикли довіряти більше подрузі чи другу, а не людині, з якою планують пройти пліч-о-пліч усе своє життя. Дружба між чоловіком і жінкою – є другим  елементом довіри й невід’ємною частиною дару любові.

Віра цій людині:
Це означає, що я вірю словам моєї дружини, а вона моїм, і в нас ніколи не виникає бажання перевіряти сказане. 

ОСНОВА ШЛЮБУ – ВІРНІСТЬ

Щастя у подружжі – це не дарунок долі, якого треба дочекатись, це результат,  якого треба досягти.

З яких чеснот повинен складатися унікальний набір якостей, що створює надійну основу для подружніх стосунків? 

А: Кожна людина, яка створює сім’ю має потребу у вірності і чесності.        

Кожна пара, беручі шлюб, дає обіцянку бути вірними одне одному усе своє життя – у горі і в радості, у хворобі й в здравії, достатку й злиднях … Проте, чи є усвідомлення чи розуміння сутності цієї чесноти? 

А: Слово вірність дуже часто асоціюється з подружньою зрадою, до певної міри це є правильно, але це не відображає повної сутності й глибини поняття. Слово вірність – це готовність за будь-яких життєвих обставин бути вірним своїй дружині чи своєму чоловікові. Адже сьогодні може бути усе добре, а завтра погано.  Виходячи з цього, я час від часу  дозволяю собі ставити нареченим питання, яке допоможе їм усвідомити готовність до такого вияву вірності. Я питаю, що вони будуть робити, якщо з їхньою близькою людиною трапиться якась біда з непоправними наслідками?  Настає тиша і, як правило, ніхто не поспішає давати відповідь. Часто аудиторія схиляється до думки, що ніхто наперед не може знати, як зреагує у тій, чи іншій ситуації. Я ж відповідаю, що насправді, це не проблема,  що ти не знаєш, але я знаю що тобі потрібно робити зараз – не одружуйся, поки не будеш знати. Дай собі час. Коли настане момент, в який ти зрозумієш, що любиш цю людину і готовий усе своє життя прожити задля її добра і щастя, – в тебе не буде жодних сумнівів.

Я не хочу щоб в когось склалося враження, що все це дуже теоретично, або дуже романтично, навпаки, тут все дуже практично. Це й є вірність.
Сутність цього кожна людина має усвідомлювати на старті свого життя. 

Й для цього потрібно бути чесним – з самим собою, з близькою людиною, й взагалі по житті. Ніхто й ніколи на лукавстві й  фальші нічого надійного, стабільного й довготривалого  не побудує. Подружнє життя потрібно чесно починати, і так само чесно його  прожити. 

НАДПОТУЖНИЙ РЕСУРС ВІРИ

Любов, довіра, вірність, чесність. Стосунки, побудовані на цих основах, беззаперечно віддзеркалюють усю красу оригінального Божого задуму щодо   подружжя. То ж – безумовна любов, повна довіра, абсолютна вірність й чесність – чудові якості. Тільки чи легко, чи можливо, взагалі,  протягом усього свого життя, день у день, з року в рік  жити, їх виявляючи? 

А: Загальновідомо, що життя складне. І ми говорили про речі, які не можливо заперечити, проте питання в іншому: Де знайти ресурс? На що ми можемо розраховувати? Хтось покладається на свою свідомість, інтелект, хтось на силу волі і т.і. Тільки усі ми за певних обставин переконуємося в тому, що власних ресурсів може виявитися недостатньо. Тому що у житті потрібна основа.  За моїм глибоким переконанням такою основою для гідного життя є Віра людини.

Бог  є тим джерелом, у якому ми можемо без обмежень черпати силу й мудрість щоб долати будь-які життєві перешкоди з гідністю.

У тому числі і в подружньому житті, в якому є багато випробувань і спокус. Тому перед кожним з нас особисто стоїть питання:  На що я можу розраховувати? Проживаючи своє життя і вивчаючи його як фахівець, я дійшов висновку, що людський ресурс є обмеженим. Його вистачає на багато речей, але не на всі. Та  коли ми поєднуємося з невичерпним ресурсом Бога, який є джерелом любові, мудрості, наснаги, сили і т.і., тоді ми отримуємо усі шанси прожити гідне життя. 
Говорячи про віру в Бога, наскільки ця складова життя людини є важливою й дається взнаки у контексті подружніх стосунків?  

А: Багато людей у нашій країні беручи шлюб, беруть вінчання. У такому випадку вони беруть відповідальність одне за одного перед Богом. Бог, який є Автором і Творцем подружжя, благословляє цей союз, двоє стають одним, народжується нова дійсність «МИ». Чи маємо ми нести відповідальність перед Ним? – Маємо! – Чи маємо ми нести відповідальність перед батьками? – Маємо! Батьки народили твою дружину, це їхня дитина, вони хочуть для неї щастя й добра.  І тепер багато чого залежить від тебе. Також ти маємо відповідальність перед суспільством. Бо на нас дивляться! Наше життя може стати прикладом для багатьох.

То ж маючи це чудове покликання від Бога, кожне подружжя має можливість вибрати благословенний Богом шлях. Кожне подружжя також має можливість  йти власним шляхом. Але кожний вибір має свої наслідки. І приймаючи це доленосне рішення, варто мати це на увазі задля власного щастя.