Коли відомий грецький математик Піфагор засновував свою спілку гетаріїв, перш за все він навчив своїх учнів мовчанню. Одне з правил Піфагорівців наголошувало: «Мовчи поки не зможеш сказати щось корисніше за своє мовчання». А такі слова дійсно є, ще в давнину премудрий цар Соломон образно порівнював їх з «золотими яблуками на срібнім тарелі»

Про що свідчать сучасні дослідження? Результатом дослідження, яке охоплювало подружжя з 11-ти країн світу, став висновок, що найбільш щасливими парами є ті, хто більше розмовляють одне з одним.  І хоча молоді дівчата вибирають партнерів з огляду на зовнішню привабливість,  згодом для  порозумнівших жінок здатність до спілкування виступає на перше місце. 

За визначенням фахівців головною проблемою шлюбів, що не склалися, є нездатність подружжя чесно розмовляти одне з одним, відкривати свої душі й ставитися до партнера, як до свого кращого друга. Як вирішити цю проблему? Як оволодіти мистецтвом спілкування? – говоримо з доктором філософії, експертом у сфері сімейних стосунків Адріаном Буковинським.  

Діалог – це дуже дієвий інструмент, який дозволяє двом людям мати взаєморозуміння й поглиблювати їхню любов.

А.: Існують певні засади ведення діалогу, які забезпечують хорошу якість розмови:

слухати важливіше, ніж говорити;
ділитися думками, а не сперечатися;
розуміти, а не засуджувати одне одного.

Наприклад: Приходить чоловік додому, а дружина йому каже: «Слухай, любий, давай відвідаємо батьків на цих вихідних», а чоловік витягує з кишені два квитки на футбол і говорить: «Слухай, люба, які батьки, в неділю ми йдемо на футбол». Це є прикладом порушення принципів розмови тому, що дружина зробила пропозицію, напевне, маючи на це підстави. Але чоловік, навіть не поцікавившись її думкою, оцінив її пропозицію як неправильну, показавши  ці два квитки. Якби він відповів на кшталт:  «…Я купив нам два квитки на футбол, але чомусь  не зателефонував до тебе й не запитав про твої плани. Я здам завтра квитки і ми поїдемо до батьків». Якщо він зробить це щиро, то я гарантую на  99%, що реакція дружини буде такою: «Не здавай квитки, давай підемо разом на футбол, а пізніше відвідаємо батьків». 

У нас з дружиною спочатку теж було не все так гарно, але ми проаналізували наш стан, зробили висновки і почали змінюватися. І зараз ми підняли нашу комунікацію на якісно інший рівень і дуже задоволені результатами. 

ПОДРУЖНІЙ ДІАЛОГ

У вашій програмі підготовки наречених до шлюбу є така тема, як «Подружній діалог». При цьому – йдеться не про загальне поняття діалогу, а  про конкретну дію,  захід, спеціально визначений час для цілеспрямованого спілкування подружжя на постійній основі.  

А: Кожен діалог, в тому числі і подружній, має свої особливості й характе- ристики. Ми розуміємо, що діалог – це розмова. Розмова повинна бути:
– Спільна. Важливо бути разом, а не поруч. Важливо, щоб результатом кожної розмови, яку б ми не вели,  було спільне рішення.
– Спокійна. Спокійний настрій дуже сильно впливає на якість розмови.
– Тривала. Якщо тривалість розмови в родині падає, значить на це є причини, їх треба виявляти і вирішувати. 

Наступна важлива річ – це мета діалогу. Мета завжди двояка:                        

По-перше: Ми спілкуємося для того, щоб між нами поглиблювалося взаєморозуміння та  почуття любові.
По-друге: Діалог – це профілактика загрози єдності у стосунках. Тут важливим є обговорення як глобальних, так і не значних речей. Насправді,  переважна більшість загроз трапляється на побутовому рівні. Тому систематичне обговорення планів й проблем здатне значно знизити градус «закипання», коли зрідка трапляються несподівані речі. Це є гарна нагода у спокійній обстановці знайти порозуміння у складних питаннях,  краще зрозуміти ситуацію й мотиви одне одного, вибачитись, підбадьорити, подякувати.

Не можливо прожити подружнє життя без конфліктів. Проте вирішити їх у цивілізований спосіб – абсолютно реально, оволодівши мистецтвом спілкування.