Є речі у підростаючих дітей, які не на жарт починають хвилювати батьків: Моя донька має реальні проблеми з довірою; мій син-підліток якийсь безвольний, просто не здатний сказати тверде «Ні», коли цього вимагає ситуація; коли потрібно прийняти якесь, навіть просте рішення, вона постійно коливається й здається мені абсолютно не впевненою у собі і взагалі у будь чому; він не передбачений – що зовні, що внутрішньо і не відомого як поведе себе завтра… 

Стикаючись з результатами свого виховання, або з результатами виховання, відпущеного на самоплив, батьки дивуються: Чому моя дитина є такою? Відповідь на це питання – від експерта у сфері дитячої психології Вікторії Мельниченко.

Вікторія М.: Є багато причин, але головна, ключова, – це  незадоволення базових потреб дитини. Саме їх своєчасне задоволення є надійним фундаментом для її нормального розвитку. У всіх дітей є базові та індивідуальні потреби. Батьки повинні їх задовольняти, тому що це є основою для побудови близьких та  міцних стосунків між ними та дітьми. 

Розглянемо 5 вікових періодів і основні фундаментальні функції, які формуються в цей час у дитини, звісно, при створенні відповідних умов.

0-3 роки. В цей період формується база відносин з мамою і татом. Саме в цьому віці батьки закладають життєву основу, задовольняючи усі її потреби.
Базові потреби у цьому віці: турбота, догляд, годування, й звичайно, в цей період дитина має потребу в безпеці, постійності та стабільності.
Якщо батьки справляються з цими обов’язками, вони створюють міцні та здорові стосунки  з малюком. В результаті чого у дитини формується така риса або функція, як ДОВІРА, тобтовпевненість, переконаність у добрих намірах  оточуючих.

2 -3 – 5 років. Це найскладніший період у житті дитини. Дитина стає особистістю – від «Я є» (0-2 роки)  до «Я можу» (2-5 років). Вона починає пізнавати оточуючий світ, проявляти ініціативу, відкривати свої здібності. Так як цей віковий період є ключовим у формуванні її особистості, то в цей час їй потрібні:
– свобода для дослідження і розвитку
– похвала і підтримка її ініціатив та старань
– розумні обмеження
– перенаправлення негативних дій замість придушення і ламання
В результаті такого збалансованого підходу у дитини формується самостійність і ВОЛЯ.

6 – 11 років. Це період школи, коли формується абстрактне мислення; розвивається працьовитість і старанність; визначаються здібності і таланти; будуються відносини з друзями, однокласниками, сусідами та вчителями. Це період від «Я є»,  та «Я можу», до «Я хочу».  Діти у цьому віці хочуть і люблять вчитися, але тільки в атмосфері підтримки.
В цей період батьки повинні максимально підтримувати ініціативу дитини, розкривати і розвивати її здібності і таланти. Визначати сфери діяльності і допомагати досягати у них успіху. При цьому дитина повинна отримувати від батьків постійну любов і увагу. Їх відсутність або нестача одразу ж вплинуть на її поведінку, а їх наявність  розвинуть у дитини цілеспрямованість, відповідальність і КОМПЕТЕНТНІСТЬ.

12 – 14 років. Ранній підлітковий період, який ми називаємо періодом відтворення особистості, коли дитина вже не дитина, але ще і не доросла людина. Це «підвішений» стан у житті дитини. Пошук відповіді на питання: «Хто я?»,  породжує  ще більше запитань і сумнівів. В цей період вона перетворюється в незалежну особистість зі своїми судженнями та захопленнями, з бажанням експериментувати, намагається «прощупати» і, за можливості, розширити свої кордони. Батьківська участь, розуміння, підтримка, заохочення та винагорода позитивних ініціатив, допомагають підлітку розвинути у собі таку цінну рису, як САМОПОВАГА.

14 -17 років. Старший підлітковий вік, в якому повністю затверджується самосвідомість і формується розум уже дорослої людини. Це період становлення внутрішнього «Я». Підлітки полюбляють експериментувати, приміряти на себе різні ролі. Вони часто нестабільні, емоційно неврівноважені, категоричні у своїх судженнях. Шукають «авторитетів», яким могли б наслідувати. Батькам важливо зберігати стосунки з підлітком – бути гнучкими, терплячими, не категоричними, вміти домовлятися і йти на компроміси. У цьому періоді «гойдалок», підлітку важливо відчувати прийняття, і, проходячи цей шлях в безпосередній близькості з батьками, він навчиться ВІРНОСТІ.

А ставши дорослим – він зможе виявляти справжню ЛЮБОВ.Потреби дитини від народження і до дорослішання змінюються. Змінюється і роль, яку повинні виконувати батьки, – вони леліють, виховують, формують і супроводжують свою дитину на цьому шляху дорослішання. І якщо вони успішно справляються з цією задачею,  в дитині закладаються основи здорової  цілісної особистості. Якщо ні – в дитині формуються деструктивні функції – недовіра, інертність, безвідповідальність, негативізм.