Сповідь  одного  літературного героя: «У мене є ворог, чиє обличчя я намагався побачити. Куди б я не йшов, він непомітно ставав мені впоперек дороги.  Він руйнував мої плани і закривав переді мною двері. Коли я хотів йти до високої мети, він кидав мені жорстке «Ні». Але одного разу я схопив його, зірвав з нього маску, подивився нарешті йому в обличчя … і побачив … себе …»  

Розуміючи багатогранність особистості, ми, батьки,  губимося в здогадках –  темперамент, емоції,  воля, мотиви, інтелект, характер, здібності …, що  потрібно виявляти, розкривати? що формувати й розвивати? над чим працювати? … 

Говоримо про ХАРАКТЕР з експертом у сфері дитячої психології Тетяною Дік.  

Характер – це слово грецького походження  й означає «печатка», «чеканка», «відбиток». Кожен   посадовець чи торговець у минулі часи повинен був мати свою печатку, яка відображала б його статус, ремесло, родове ім`я. Будь хто, побачивши  її,  відразу міг зрозуміти з ким має справу.  І хоча для виготовлення  печатки  використовувався різний матеріал – дерево, камінь, метал – головне значення надавалося не матеріалу, а саме гербу, візерунку, напису, тобто суті. Адже саме внутрішня сутність людини є тим стрижнем, основою, на якій відбудується чи, навпаки,  зруйнується увесь її  потенціал. 

Легендарний теоретик менеджменту, найвпливовіший бізнесмен XX століття  Пітер Друкер  наголошував: «Успіх у першу чергу базується не на розумі,  а  на цілісності характеру та послідовності вчинків».  Інститут Карнегі, досліджуючи питання професійного зростання, доводить – успіх людини на 85 % залежить від її особистісних якостей і лише на 15% – від професійних навичок. 

Тетяна Д.:Характер. Уникаючи професійної термінології, визначимо це поняття,  як типову  для людини форму реакцій та поведінки. І розглянемо, в результаті чого виникає саме такий сталий тип поведінки?  

Фахівці  виділяють 4 головних  фактори  впливу – це  спадковість, наслідування, виховання й самовиховання.  Левова частина чинників, як бачимо,  не є незміною константою,  тому характер може формуватись і змінюватись. 

У перші роки життя характер дитини  більшою мірою  формується через наслідування. Недаремно англійське прислів`я звучить: «Не виховуй дитину – все одно вона буде схожою на тебе – виховуй себе!»

На наступному етапі – найбільший вплив має виховання.  Розуміння себе, оточуючих та навколишнього світу – це речі світоглядного порядку і, як це не дивно, саме вони є наріжним каменем  у формуванні особистості в перші роки життя.  Психолог Пол Вуд говорить: «Якщо дитина не набуває певних моральних стандартів до п’яти-шести років, наше завдання дуже сильно ускладняється».  

Для сьогоднішніх батьків –  ця задача ще більш  ускладнена.   Адже на пострадянському  просторі саме це покоління  стало трагічним наслідком «великого експерименту»  XX століття –  поколінням людей з втраченою системою цінностей.  

Тому саме нам, батькам, першим потрібно навернутись від  відносних понять добра і зла до абсолютних. Найвищий моральний стандарт, наріжний камінь,  на якому, будується характер цілісної особистості,  – головна заповідь  Нового Заповіту : «Люби Господа Бога твого усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю, і всім  розумом своїм; і ближнього свого, як самого себе».

Коли дитина досягає певної зрілості – стає  здатною оцінювати й  аналізувати – процес формування характеру переходить в її власні руки. 

ХАРАКТЕР. ОСНОВНІ РИСИ.

Я – твій постійний супутник.

Я – твій найкращий  друг або найгірший ворог. 

Я штовхаю тебе вгору до успіху,  або тягну вниз до невдачі. 

Я повністю в твоєму розпорядженні . Ти можеш передати мені половину своїх справ і я виконаю  їх швидко і точно! Покажи мені , як саме потрібно щось зробити , і після декількох уроків я буду виконувати це автоматично!

Я – слуга усіх видатних людей , і в той же час  я – слуга усіх невдах.

Я не машина і не людина, але дію з точністю машини і з інтелектом людини. 

Мною легко керувати – потрібно просто бути наполегливим!

Ти можеш керувати мною заради успіху або заради краху – мені  байдуже!

Знайди мене, навчи мене , будь наполегливим зі мною, і я покладу до твоїх ніг увесь світ. Піддайся мені, і я вщент зруйную твоє життя!

ХТО Я?

Підказка у відомому  вислові, що показує певний взаємозв’язок речей: «Посієш думку – пожнеш дію, посієш дію – пожнеш ЗВИЧКУ, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю». Йдеться про звичку та  її  роль  у долі людини.  

Т.: Сподіваюся, у всіх нас неодмінно виникне бажання розробити власний план набуття гарних та позбавлення поганих звичок не тільки для своєї дитини, але й для самих себе. До речі, фахівці стверджують, що звичка формується через постійне повторення певних дій протягом 21 дня – можна перевірити)))

Тож, над чим працювати? Зазирнути у свій внутрішній світ  вашій дитині допоможе казка про «Дерева-Характери»

Росли ці незвичайні дерева  серед високих  неприступних гір. Своїм зовнішнім виглядом вони відображали характери людей, які тут мешкали.  У кожного з дерев  від стовбура відходили чотири основні  гілки,  на  яких проростало  ще багато маленьких. Перша гілка – це моральні, друга –  емоційні, третя – пізнавальні (або інтелектуальні), а четверта –  вольові якості людини.  І хоча кількість гілок на  усіх деревах  була однаковою,  жодне з дерев не було схожим на інше. Довжина, товщина, фігурація, колір цих гілок були абсолютно різними. Деякі з них  стрімко тягнулися  в гору – до сонця,  а  деякі ховалися в темряві й майже стелилися по землі. Прямі й скрючені,  гладкі й колючі, важкі й легкі, розкішні й незграбні довго росли вони упереміш між собою. Аж поки  в долину не налетіла шалена буря. Вона люто 

накинулася на Дерева-Характери. Одних виривала з корінням,  у інших зламувала гілки,  деяких прихиляла до самої землі. Але були й такі дерева, що не зламалися від буревію, а, навпаки, як тільки буря вщухла,  ще більш розправили свої могутні гілки. 

Запропонуйте вашій дитині  взяти  папір та олівці йнамалювати своє Дерево-Характер.  Допоможіть їй розмістити  на чотирьох основних  гілках  притаманні  їй якості. Я називаю їх, а ви з дитиною вибирайте ті, які відповідають саме їй.  

Ви вже намалювали стовбур, а тепер малюємо першу гілку й вибираємо й розміщуємо на ній  моральні якості: чесність, егоїстичність, жертовність, правдивість, повага, брехливість… 

На другій гільці розміщуємо емоційні прояви:  дружелюбність, радість, гнівливість, вдячність, спокій, страх,  ….   

На третій –  пізнавальні  якості:  допитливість, винахідливість,  поверховість,  кмітливість,  гнучкість, критичність,  креативність …

На останній гілці – вольові якості:  сміливість, рішучість, інертність, самостійність, залежність, наполегливість, пасивність …

А тепер уважно роздивіться з дитиною  її  Дерево-Характер: Чи подобається воно їй?  Що саме?   А що не подобається?  Щоб вона  хотіла б  змінити? На які риси ви б хотіли звернути її увагу?  Чого на гілках  не вистачаю? А що є зайвим?  І, нарешті, що потрібно вашому Дереву-Характеру, щоб воно не зламалося  під час  буревію, під час невдач, зради, образи?..

В  Біблії у відомій  нагірній проповіді, Ісус людину, яка «слухає Слова Мої і виконує їх», порівнює з людиною, яка побудував свій  дім на камені, тому, коли вибухнула буря – цей будинок встояв.  А людину, яка «слухає Слова Мої і не виконує їх», Ісус порівнює з тією,  якав побудувала свій будинок на піску.  І коли вибухнула буря – цей будинок розвалився і впав.