Сповідь одного літературного героя: «У мене є ворог, чиє обличчя я намагався побачити. Куди б я не йшов, він непомітно ставав мені впоперек дороги. Він руйнував мої плани і закривав переді мною двері. Коли я хотів йти до високої мети, він кидав мені жорстке «Ні». Але одного разу я схопив його, зірвав з нього маску, подивився нарешті йому в обличчя … і побачив … себе …»
Розуміючи багатогранність особистості, ми, батьки, губимося в здогадках – темперамент, емоції, воля, мотиви, інтелект, характер, здібності …, що потрібно виявляти, розкривати? що формувати й розвивати? над чим працювати? …
Говоримо про ХАРАКТЕР з експертом у сфері дитячої психології Тетяною Дік.
Характер – це слово грецького походження й означає «печатка», «чеканка», «відбиток». Кожен посадовець чи торговець у минулі часи повинен був мати свою печатку, яка відображала б його статус, ремесло, родове ім`я. Будь хто, побачивши її, відразу міг зрозуміти з ким має справу. І хоча для виготовлення печатки використовувався різний матеріал – дерево, камінь, метал – головне значення надавалося не матеріалу, а саме гербу, візерунку, напису, тобто суті. Адже саме внутрішня сутність людини є тим стрижнем, основою, на якій відбудується чи, навпаки, зруйнується увесь її потенціал.
Легендарний теоретик менеджменту, найвпливовіший бізнесмен XX століття Пітер Друкер наголошував: «Успіх у першу чергу базується не на розумі, а на цілісності характеру та послідовності вчинків». Інститут Карнегі, досліджуючи питання професійного зростання, доводить – успіх людини на 85 % залежить від її особистісних якостей і лише на 15% – від професійних навичок.
Тетяна Д.:Характер. Уникаючи професійної термінології, визначимо це поняття, як типову для людини форму реакцій та поведінки. І розглянемо, в результаті чого виникає саме такий сталий тип поведінки?
Фахівці виділяють 4 головних фактори впливу – це спадковість, наслідування, виховання й самовиховання. Левова частина чинників, як бачимо, не є незміною константою, тому характер може формуватись і змінюватись.
У перші роки життя характер дитини більшою мірою формується через наслідування. Недаремно англійське прислів`я звучить: «Не виховуй дитину – все одно вона буде схожою на тебе – виховуй себе!»
На наступному етапі – найбільший вплив має виховання. Розуміння себе, оточуючих та навколишнього світу – це речі світоглядного порядку і, як це не дивно, саме вони є наріжним каменем у формуванні особистості в перші роки життя. Психолог Пол Вуд говорить: «Якщо дитина не набуває певних моральних стандартів до п’яти-шести років, наше завдання дуже сильно ускладняється».
Для сьогоднішніх батьків – ця задача ще більш ускладнена. Адже на пострадянському просторі саме це покоління стало трагічним наслідком «великого експерименту» XX століття – поколінням людей з втраченою системою цінностей.
Тому саме нам, батькам, першим потрібно навернутись від відносних понять добра і зла до абсолютних. Найвищий моральний стандарт, наріжний камінь, на якому, будується характер цілісної особистості, – головна заповідь Нового Заповіту : «Люби Господа Бога твого усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю, і всім розумом своїм; і ближнього свого, як самого себе».
Коли дитина досягає певної зрілості – стає здатною оцінювати й аналізувати – процес формування характеру переходить в її власні руки.
ХАРАКТЕР. ОСНОВНІ РИСИ.
Я – твій постійний супутник.
Я – твій найкращий друг або найгірший ворог.
Я штовхаю тебе вгору до успіху, або тягну вниз до невдачі.
Я повністю в твоєму розпорядженні . Ти можеш передати мені половину своїх справ і я виконаю їх швидко і точно! Покажи мені , як саме потрібно щось зробити , і після декількох уроків я буду виконувати це автоматично!
Я – слуга усіх видатних людей , і в той же час я – слуга усіх невдах.
Я не машина і не людина, але дію з точністю машини і з інтелектом людини.
Мною легко керувати – потрібно просто бути наполегливим!
Ти можеш керувати мною заради успіху або заради краху – мені байдуже!
Знайди мене, навчи мене , будь наполегливим зі мною, і я покладу до твоїх ніг увесь світ. Піддайся мені, і я вщент зруйную твоє життя!
ХТО Я?
Підказка у відомому вислові, що показує певний взаємозв’язок речей: «Посієш думку – пожнеш дію, посієш дію – пожнеш ЗВИЧКУ, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю». Йдеться про звичку та її роль у долі людини.
Т.: Сподіваюся, у всіх нас неодмінно виникне бажання розробити власний план набуття гарних та позбавлення поганих звичок не тільки для своєї дитини, але й для самих себе. До речі, фахівці стверджують, що звичка формується через постійне повторення певних дій протягом 21 дня – можна перевірити)))
Тож, над чим працювати? Зазирнути у свій внутрішній світ вашій дитині допоможе казка про «Дерева-Характери»
Росли ці незвичайні дерева серед високих неприступних гір. Своїм зовнішнім виглядом вони відображали характери людей, які тут мешкали. У кожного з дерев від стовбура відходили чотири основні гілки, на яких проростало ще багато маленьких. Перша гілка – це моральні, друга – емоційні, третя – пізнавальні (або інтелектуальні), а четверта – вольові якості людини. І хоча кількість гілок на усіх деревах була однаковою, жодне з дерев не було схожим на інше. Довжина, товщина, фігурація, колір цих гілок були абсолютно різними. Деякі з них стрімко тягнулися в гору – до сонця, а деякі ховалися в темряві й майже стелилися по землі. Прямі й скрючені, гладкі й колючі, важкі й легкі, розкішні й незграбні довго росли вони упереміш між собою. Аж поки в долину не налетіла шалена буря. Вона люто
накинулася на Дерева-Характери. Одних виривала з корінням, у інших зламувала гілки, деяких прихиляла до самої землі. Але були й такі дерева, що не зламалися від буревію, а, навпаки, як тільки буря вщухла, ще більш розправили свої могутні гілки.
Запропонуйте вашій дитині взяти папір та олівці йнамалювати своє Дерево-Характер. Допоможіть їй розмістити на чотирьох основних гілках притаманні їй якості. Я називаю їх, а ви з дитиною вибирайте ті, які відповідають саме їй.
Ви вже намалювали стовбур, а тепер малюємо першу гілку й вибираємо й розміщуємо на ній моральні якості: чесність, егоїстичність, жертовність, правдивість, повага, брехливість…
На другій гільці розміщуємо емоційні прояви: дружелюбність, радість, гнівливість, вдячність, спокій, страх, ….
На третій – пізнавальні якості: допитливість, винахідливість, поверховість, кмітливість, гнучкість, критичність, креативність …
На останній гілці – вольові якості: сміливість, рішучість, інертність, самостійність, залежність, наполегливість, пасивність …
А тепер уважно роздивіться з дитиною її Дерево-Характер: Чи подобається воно їй? Що саме? А що не подобається? Щоб вона хотіла б змінити? На які риси ви б хотіли звернути її увагу? Чого на гілках не вистачаю? А що є зайвим? І, нарешті, що потрібно вашому Дереву-Характеру, щоб воно не зламалося під час буревію, під час невдач, зради, образи?..
В Біблії у відомій нагірній проповіді, Ісус людину, яка «слухає Слова Мої і виконує їх», порівнює з людиною, яка побудував свій дім на камені, тому, коли вибухнула буря – цей будинок встояв. А людину, яка «слухає Слова Мої і не виконує їх», Ісус порівнює з тією, якав побудувала свій будинок на піску. І коли вибухнула буря – цей будинок розвалився і впав.